Hodnoty skautingu

Parta na celý život

Kamarádi z prvních výprav a táborů jsou často ti, se kterými dítě žije i celé dospívání. Podobné hodnoty a netradiční zážitky totiž opravdu spojují. Člověk získá pocit, že někam patří.

Radost a zážitky

Akční hry, společné výpravy, noční bojovky, a v neposlední řadě tábory udržují celoživotní hravost, zvídavost a zápal.

Sebedůvěra

Být ve skautu znamená hodně se toho naučit a hodně dovedností a znalostí uplatnit. Spolu s tím přirozeně roste důvěra ve vlastní schopnosti.

Samostatnost

Skaut mladé lidi učí získávat potřebné informace a vyhodnocovat je. A také nebát se rozhodnout a vykročit.

Férovost

Zkušení vedoucí, chytře postavené hry a hodnoty založené na respektu a zodpovědnosti dětem pomáhají poznávat, co je správné, a podle toho se chovat.

Tři základní principy, které udávají směr celému skautskému hnutí:

• odpovědnost za sebe a svůj rozvoj
  • spolupráce, pochopení a odpovědnost vůči druhým lidem i životnímu prostředí
  • hledání duchovních hodnot, které člověka přesahují

Všechno to začalo jedním letním táborem pro 20 kluků v Británii v roce 1907 a dnes je z toho 50 milionů skautek a skautů po celém světě a největší globální výchovné hnutí pro děti a mladé lidi.

"Jednou skautem - navždy skautem."

Antonín Benjamín Svojsík

"Pokusme se zanechat tento svět o trochu lepším, než jaký byl, když jsme na něj přišli."

sir Robert Baden Powell